SuperSport Schools Plus

SSS_logo_Cricket

Teams for the CSA u16 Girls Week

By Willem Louw , in Cricket | Featured Cricket | News , at 2023-11-30 Tags:

The teams for the forthcoming CSA U16 Girls Week have been revealed ahead of the 2023 tournament, which will be played in Pietermaritzburg from the 12th to the 16th of December.

Follow the action live on SuperSport Schools – Register now

The event will shine a light on the emerging talent within the women’s cricket pipeline as the move towards the CSA Professional Domestic Women’s League continues to gain traction, especially with the interest that has been generated since South Africa finished as runners-up on home soil in the ICC Women’s T20 World Cup in February.

A total of 16 teams will be in action in the KZN capital.

The Teams

Boland: Hope Williams (Breederivier Secondary), Akum Mbira (Parel Vallei), Wanda Mari Ham (Robertson), Taylum Moses (Worcester Hub), Zita Logenstein (Stellenbosch Hub), Nthatile Gqada (Desmond Tutu High), Janel Steenkamp (Paarl RPC), Cornelia Destroo (Paarl RPC), Kezia Jordaan (Home schooling), Beantra Daniels (Swartberg), Tayman Muggels (Worcester Hub), Amyoli Senti (Stellenbosch Hub), Melissa van der Merwe (Stellenbosch Hub).
3 Stellenbosch Hub | 2 Paarl RPC | 2 Worcester Hub | 1 Breederivier Secondary | 1 Desmond Tutu High | 1 Home schooling 1 | Parel Vallei | 1 Robertson | 1 Swartberg |   

Border: Asemahle Nyoka (Siseko High), Njabulo Mandita (Siseko High), Luuli Ali (Kama High), Sanda Fekisi (Kingridge High), Elam Mbetshu (Lindani High), Lathitha Swartbooi (Lindani High), Onelisiwe Nondumo (Luvuyo Lerumo), Azomila Silera (Nompumelelo High), Unakho Gwala (Khulani High), Alitha Fotoyi (Sakhisizwe High), Endinako Njengele (Khulani High), Ziyakhanya Mtshawulana (Imincangathelo High), Libhongo Mthi (Nkwenkwezini High).
2 Khulani High | 2 Lindani High | 2 Siseko High | 1 Imincangathelo High | 1 Kama High | 1 Kingridge High | 1 Luvuyo Lerumo | 1 Nkwenkwezini High | 1 Nompumelelo High | 1 Sakhisizwe High

Eastern Province: Siseko Stamper (Linkside High), Tania van der Rijst (DF Malherbe), Kisa Bornman (Pearson), Tara Nel (Pearson), Bianca Graham (Alexander Road High), Danica Marais (Framesby), Caitlyn Collier (Westering High), Micayla Collier (Westering High), Zara Bonasse (Woordridge College), Kim Davids (Victoria Park), Liyema Gqirana (Kweilomso Hub), Kelly Davids (Victoria Park), Sibahle Kona (Cowan Hub).
2 Pearson | 2 Victoria Park | 2 Westering High | 1 Alexander Road High | 1 Cowan Hub | 1 DF Malherbe | 1 Framesby | 1 Kweilomso Hub | 1 Linkside High | 1 Woodridge High

Easterns: Katlego Lonkokile (Etwatwa High), Amogelang Motlhaolwa (Springs Technical Secondary), Siphokuhle Masisela (Theo-Twala Secondary), Tenique Williams (Dr EG Jansen), Mieke van Voorst (Kempton Park), Ashleigh van Wyk (Marais Viljoen), Micaela Edwards (Benoni High), Oletha Cindi (Asser-Maloka Secondary), Thandeka Mngomezulu (Thandi Sibeko Secondary), Kirstin Kaltwasser (Die Anker), Kananelo Mokoena (Ephes Mamkeli), Tharsinii Sagathevan (St Dunstan’s College), Zainah Davids (Jeugland).
1 Asser-Maloka Secondary | 1 Benoni High | 1 Die Anker | 1 Dr EG Jansen | 1 Ephes Mamkeli | 1 Etwatwa High | 1 Jeugland | 1 Kempton Park | 1 Marais Viljoen | 1 Springs Technical Secondary | 1 St Dunstan’s College | 1 Thandi Sibeko Secondary | 1 Theo-Twala Secondary

Free State: Amy Kotze (Witteberg), Bokamosho Motsabi (Setjhaba Se Maketse), Nonceba Valashiya (Setjhaba Se Maketse), Lebohang Rakoeane (Khauho Secondary), Lebogang Thoabala (Ntemoseng Secondary), Kekeletso Mohapi (Ntemoseng Secondary), Kuhle Mhlongo (HTS Louis Botha), Boitumelo Mahlaba (Khauho Secondary), Carrisa Boje (Think Digital Academy), Zanelle Carelsen (Jim Fouché), Shanique van Rensburg (Jim Fouché), Carlin Pienaar (Paul Erasmus), Leoze Lottering (Witteberg).
2 Jim Fouché | 2 Khauho Secondary | 2 Ntsemoseng Secondary | 2 Setjhaba Se Maketse | 2 Witteberg | 1 HTS Louis Botha | 1 Paul Erasmus | 1 Think Digital Academy

Garden Route Badgers: Kelsey Stuurman (Bridgton Secondary), Lianca Venter (Hoërskool Punt), Emmy-Kay Samson (Oudtshoorn School of Skills), Shante Williams (Aurial College), Gracey Johnson (Hoërskool Punt), Janka Burger (Outeniqua), Taryn Jansen (Oakhill College), Felicia Prins (Imizamo Yethu Secondary), Qhamani Swartbooi (Imizamo Yethu Secondary), Alicia Booysen (Bridgton Secondary), Caroldene Ewerts (Bridgton Secondary), Nadia Wentzel (Hoërskool Punt), Inam Sigede (Imizamo Yethu Secondary).
3 Bridgton | 3 Hoërskool Punt | 3 Imizamo Yethu Secondary | 1 Aurial College | 1 Oudtshoorn School of Skills | 1 Oakhill College | 1 Outeniqua 

Kei: Qhawe Tenjwa (Nomandji JSS), Enkosi Mditswa (Nomandji JSS), Thembakazi Gegesi (Nomandji JSS), Chumani Majambe (Nomandji JSS), Olwethu Njani (Nomandji JSS), Unako Nontswayi (Nomandji JSS), Yamkela Mnqabashe (Nomandji JSS), Anezo Skrenye (Jumba JSS), Papama Zinyosi (Nomandji JSS), Sikho Kheto (Nomandji JSS), Asathi Mahambi (Ntabankulu High), Asavela Nyamayihambi (Old Bounting), Akhona Mtimkhulu (Old Bounting).
9 Nomandji JSS | 2 Old Bounting | 1 Jumba JSS | 1 Ntabankulu High 

KZN Coastal: Hannah Warner (Curro Hillcrest), Aleah Govender (Durban Girls’ High), Enhle Mkhaliphi (Sivananda High), Shreeya Subbiah (Westville Girls’ High), Ziyanda Xulu (Nqabakazulu High), Tamika Govender (Wingen Heights Secondary), Noxolo Biyela (Tisand Technical High), Riankah Rameshwur (CambriLearn), Zukiswa Msiya (Dr J Dube High), Habeebah Shaik (Al Falaah College), Kayla Driver (Our Lady of Fatima), Londeka Ntombela (Riverdene Secondary), Nothando Dladla (Makhumbuza High).
1 Al Falaah College | 1 CambriLearn | 1 Curro Hillcrest | 1 Dr J Dube High | 1 Durban Girls’ High | 1 Nqabakazulu High | 1 Makhumbuza High | 1 Our Lady of Fatima | 1 Riverdene Secondary | 1 Sivananda High | 1 Tisand Technical High | 1 Westville Girls’ High | 1 Wingen Heights Secondary

KZN Inland: Nothando Dlangamandla (Bonginhlanhla High), Ntombenhle Mavuso (Bonginhlanhla High), Nothando Khumalo (Bonginhlanhla High), Mia van der Merwe (Dundee High), Slindile Mamba (Bonginhlanhla High), Minenhle Mkhize (Msimude High), Sbongakone Mjoli (Sukuma High), Sindiswa Xaba (Willowfontein High), Tori Kitching (St Patrick’s College), Tana Sinclair (Treverton College), Ryma Pillay (Karina Secondary), Luthando Ngcobo (Ikusaselihle High), Siphokazi Xaba (Northbury High).
4 Bonginhlanhla High | 1 Dundee High | 1 Ikusaselihle High | 1 Karina Secondary | 1 Msimude High |  1 Northbury High | 1 St Patrick’s College | 1 Sukuma High | 1 Treverton College | 1 Willowfontein High 

Limpopo: Tlhompo Tjia (Pepps College), Dineo Mothapo (Pepps College), Murisi Rikhotso (Giyani Hub), Refilwe Mashego (Phalaborwa Hub), Respect Mabasa (Nkowankowa Hub), Thato Maseka (Mohodi Cricket Club), Elane Erasmus (Ellisras), Blondy Baloyi (Nkowankowa Hub), Karabo Monyela (Nkonwankowa Hub), Mahlako Mamabolo (Frikkie Meyer), Rene’t Schoeman (Louis Trichardt), Joy Thibela (Phalaborwa Hub), Malokwane Shika (Mahwelereng Hub).
3 Nkonwankowa Hub | 2 Pepps College | 2 Phalaborwa Hub | 1 Ellisras | 1 Frikkie Meyer | 1 Giyani Hub | 1 Louis Trichardt | 1 Mahwelereng Hub | 1 Mohodi Cricket Club 

Lions: Neo Molefe (Forte High), Keamogetswe Chuene (Queens High School), Keabetwe Hlake (Kurtis Nkondo), Layla Whyte (Auckland Park Academy), Jenna-Lee Lubbe (Steyn City School), Fay Cowling (Jeppe), Callia Bennette (Northcliff High), Thuto Thibedi (Mafori Mphahlele), Nosiphiwe Mashele (Siyabonga High), Jodi Burne (Jeppe), Tana Burne (Jeppe), Leani Swanepoel (Noordheuwel), Zaheera Ismail (Home School).
3 Jeppe High School for Girls | 1 Auckland Park Academy | 1 Forte High | 1 Home schooling | 1 Kurtis Nkondo | 1 Mafori Mphahlele | 1 Noordheuwel | 1 Northcliff | 1 Queens High School | 1 Siyabonga High | 1 Steyn City School 

Mpumalanga: Caylin Bach (Secunda), Charmaine Shongwe (Malekutu Hub), Danika Burger (Secunda), Hayley Havenga (Hoërskool Generaal Hertzog), Jessica Staubli (Uplands College), Lillie Blignault (Rob Ferreira), Lwandle Ndzukule (Highveld Park), Marli Voster (Ligbron), Ntando Sithole (Ligbron), Omphile Mandi (Patriot), Palesa Mdluli (Malekutu Hub), Patricia Mhlanga (Middelburg High School), Thato Ngwenya (Malekutu Hub).
3 Malekutu Hub | 2 Ligbron | 2 Secunda | 1 Hoërskool Generaal Hertzog | 1 Highveld Park | 1 Middelburg High School | 1 Patriot | 1 Rob Ferreira | 1 Uplands College 

Northern Cape: Mine Auret (Diamantveld), Keziah Adams (Northern Cape High), Jennifer Tshaka (Tetlanyo High), Bokao Ntuane (Kimberley Girls’ High), Hope van Wyk (Kathu High), Jemelia Ferus (Carlton van Heerden), Remoneilwe Gabobonwe (K.P. Toto), Shauneeq Stewart (Kalahari High), Faith van Wyk (Kathu High), Reese Jacobs (St Patrick’s CBC), Chloe Nagel (Northern Cape High), Onolo Masabale (Lesedi High), Roeline Louw (Kathu High).
3 Kathu High | 2 Northern Cape High | 1 Carlton van Heerden | 1 Diamantveld | 1 Kalahari High | 1 Kimberley Girls’ High | 1 K.P. Toto | 1 Lesedi High | 1 St Patrick’s CBC | 1 Tentlanyo High

North West: Thato Kotokoane (Cocekani High), Luane van Wyk (Hoërskool Lichtenburg), Ayanda Mosothoane (Boitshoko Secondary), Kamogelo Kgaswane (Refentse Secondary), Zane Marais (Hoërskool Klerksdorp), Tebogo Moate (Gaetsho Secondary), Hendriet Jacobs (Hoërskool Wolmaranstad), Koketso Molefi (Nkang-Mahlale High), Lesedi Loate (Boroka Secondary), Amogelang Notwane (Hoërskool Grysdorp), Puseletso Sekhute (Botoka Secondary), Refiloe Lesesa (HTS Rustenburg), Tshiamo Mothibedi (Lodirile Secondary).
2 Botoka Secondary | 1 Boitshoko Secondary | 1 Cocekani High | 1 Gaetsho Secondary | 1 Hoërskool Grysdorp | 1 Hoërskool Klerksdorp | 1 Hoërskool Lichtenburg | 1 Hoërskool Wolmaranstad | 1 HTS Rustenburg | 1 Lodirile Secondary | 1 Nkang-Mahlale High | 1 Refentse Secondary

Titans: Carlin Erasmus (Zwartkop), Ymke Handford (Zwartkop), Chanel Venter (Zwartkop), Kayla Sebelebele (Prestige College), Lethabo Rabalao (Hammanskraal Hub), Mohau Phasha (Soshanguve Hub), Gabrielle Sequiera (Cornwall Hill College), Nokubonga Mpanza (Soshanguve Hub), Monique Vinson (Pretoria Oos), Jane Verhage (Menlopark), Boipelo Kubeka (Soshanguve Hub), Palesa Mokheseng (Atteridgeville Hub), Lerato Sibanyoni (Atteridgeville Hub).
3 Soshanguve Hub | 3 Zwartkop | 2 Atteridgeville Hub | 1 Cornwall Hill College | 1 Hammanskraal Hub | 1 Menlopark | 1 Pretoria Oos | 1 Prestige College 

Western Province: Onke Batwa (Langa Hub), Lindokuhle Batyi (Mfuleni Cricket Club/Gugulethu Hub), Nuha Benjamin (Victoria Hub), Cara Bester (Durbanville High), Lisakhanya Blom (Khayelitsha Hub), Zintle Dzizi (Masiphumelele High/St Augustine Hub), Danielleh Hugo (Curro Durbanville), Miya Lalor (Reddam Constantia/St Augustine Hub), Estelle Russouw (Somerset West Cricket Club), Erin Scrooby (Reddam Constantia), Ashline Titus (Victoria Hub), Imaan van Schalkwyk (Bergvliet High/Mitchells Plain Hub), Jade Wyngaard (Hottentots Holland High/Helderberg Hub).
2 Reddam Constantia | 2 St Augustine Hub | 2 Victoria Hub | 1 Curro Durbanville | 1 Bergvliet High | 1 Durbanville High | 1 Hottentots Holland High | 1 Khayelitsha Hub | 1 Langa Hub | 1 Mfuleni Cricket Club | 1 Somerset West Cricket Club

 

 

 

error: Sorry ol' chap, those shenanigans are not permissible.