SuperSport Schools Plus

SSS_logo_Hockey_rev

DAY 2| Girls| Top guns cement playoff places in Cape Town

By Avuyile Sawula , in Hockey | Featured Hockey | News , at 2024-03-28 Tags: , , , , , , , ,

Photo: Belogtex Sport Easter Hockey Tournament
Photo: Belogtex Sport Easter Hockey Tournament

Paarl Gimnasium, Monument, and Woodridge College still have a chance of going all the way in the Belgotex Sport Easter Hockey Festival after making it through to the Cup quarterfinals of the tournament in Cape Town on Thursday.

Those three sides finished top of their respective pools after picking up two impressive victories each on day two.

Last year’s winners, Monument, will take on an in-form Stellenberg side in their last eight fixture. Paarl Gim will face Rustenburg Girls’, and Woodridge takes on Middelburg.

Meanwhile, the remaining fixture will be contested by Outeniqua and Somerset College.

After recording a win and a draw in the first two matches of their title defence, against Belville High and Kingswood College, Monument entered day two knowing they had to win at all costs.

Coach Robin Franklin’s side kick-started their day in the best way possible, dominating proceedings to overpower Stellenbosch High 6-0. Keila Meyer, Danike Redpath, Lanali van der Merwe, Shawna Botha, and Hannah Smyth, with a brace, sealed the win for the Krugersdorp side.

Later in the day, they defeated another Western Cape side, outscoring Wynberg Girls’ 3-1. Smyth struck twice again, while Marseille Nel also got her name on the score sheet.

Woodridge were accurate in front of the goal and that accuracy landed the Eastern Cape side a quarterfinal spot.

They scored a total of eight goals on Thursday – four against both DF Malan and Pro-Ed Akademie.

Against DF, it was Anna Kirsten, Jemma Maartens, Georgia Kilfoil, and Daniella Smith on the score sheet. Then, it was the turn of Reece Foreman, Emilee Tinderholm, and Dane Strydom, who grabbed a pair, against Pro-Ed.

The Paarl Gimnasium girls, just like their male counterparts, have appeared to be a cut above the rest during the festival, and Thursday was no different.

They never got out of first gear but still beat Hoërskool Rustenburg 1-0. They followed that up with a 3-0 victory over Windhoek Gymnasium to finish atop Pool D.

Among the fixtures on the third day of the festival will be Hudson Park against DF Malan in one of the Plate quarterfinals.

Stirling High will contest the Shield quarterfinals, where they will take on Hoërskool Rustenburg. After missing out on the top spot in their pool, Fairmont meets Durbanville in the other Plate quarterfinal, while Kingswood and York are set to meet in the Shield category.

The Cup quarterfinals will be played at Hartleyvale A and B astro turfs and start as early as 11:30.

All the action will be LIVE on SuperSport Schools.

RESULTS

Pool A
Middelburg 8-0 Hugenote
Hudson Park 3-0 Curro Durbanville
Hugenote 2-1 Private School Swakopmund
Hudson Park 8-0 Private School Swakopmund
Middelburg 6-0 Curro Durbanville

Pool B
Bridge House 1-1 Redhill
Woodridge College 4-0 DF Malan
Bridge House 2-1 Pro-Ed Akademie
Woodridge College 4-0 Pro-Ed Akademie
DF Malan 0-0 Redhill

Pool C
Hoërskool Nelspruit 1-0 Hermanus
Rustenburg 3-1 Stirling High
Hermanus 4-0 St George’s Diocesan
Stirling High 6-0 St George’s Diocesan
Rustenburg 4-0 Hoërskool Nelspruit

Pool D
Paarl Gimnasium 1-0 Hoërskool Rustenburg
The Settlers 2-0 Oudtshoorn
Paarl Gimnasium 3-0 Windhoek Gymnasium
Oudtshoorn 0-3 Windhoek Gymnasium
The Settlers 2-2 Hoërskool Rustenburg

Pool E
Hoërskool Eldoraigne 1-0 La Rochelle
Fairmont 1-1 Outeniqua
Worcester Gymnasium 2-1 La Rochelle
Outeniqua 3-1 Worcester Gymnasium
Fairmont 1-1 Hoërskool Eldoraigne

Pool F
Somerset College 5-0 Penryn College
Durbanville 1-0 Hoërskool Punt
Somerset College 10-0 Hoërskool Robertson
Hoërskool Robertson 2-4 Hoërskool Punt
Durbanville 4-0 Penryn College

Pool G
Monument 6-0 Stellenbosch High
Wynberg Girls’ 2-0 Kingswood College
Belville 0-0 Stellenbosch
Belville 0-0 Kingswood College
Monument 3-1 Wynberg Girls’

Pool H
Northcliff High 4-0 Strand
Stellenberg 5-0 York High
Langenhoven Gimnasium 2-1 Strand
York High 2-0 Langenhoven Gimnasium
Stellenberg 1-0 Northcliff

Fixtures on the Hartleyvale A Astro

Friday, 29 March 

08:00 – Hudson Park vs DF Malan; 10:20 – Fairmont vs Durbanville; 11:30 – Middelburg vs Woodridge; 13:50 – Outeniqua vs Somerset College; 16:10 – Semi-final 1 (Girls); 18:30 – Semi-final 2 (Girls).

Saturday, 30 March 

08:00 – Super Bowl Final (Girls); 09:10 – Super Bowl Final (Boys); 10:20 – Shield Final (Girls); 11:30 – Shield Final (Boys); 12:40 – Plate Final (Girls); 13:50 – Plate Final (Boys); 15:00 – 3rd/4th place-playoff (Girls); 16:10 –3rd/4th place-playoff (Boys); 17:20 – Final (Girls); 18:30 – Final (Boys); 19:40 – Prize Giving

error: Sorry ol' chap, those shenanigans are not permissible.