SuperSport Schools Plus

Kings hóórt tussen grotes, sê breier

By Hannes Nienaber , in Rugby | News , at 2014-07-22

 

MIDDELBURG. – “Ons het dit gedoen om te wys dat die Oostelike Provinsie Kings in Superrugby hoort.”

Dit was die woorde van die OP se Cravenweek-span se hoofafrigter, Louis Gerber, ná sy span die eerste keer sedert 1977 daarin geslaag het om as nie-amptelike kampioen van die week gekroon te word.

Die OP het sy bure, die Suidwestelike Distrikte, met 25-7 in die hoofwedstryd van die 51ste Cravenweek vir hoërskole in Middelburg verslaan.

“Daar was van ons eerste oefening ’n samehorigheid onder die spelers. Ons spangees was uitstekend en al die seuns was voor die tyd reeds pêlle,” het Gerber gesê.

Dié span het slegs drie drieë tydens die toernooi afgestaan. Die Volstruisboere se skrumskakel Dominic Smit, die Vrystaat se senter Julian Jordaan en die Blou Bulle se slot Ettienne Matthys is die spelers wat die span van die Baai se doellyn kon oorsteek.

“Ons is baie trots op ons verdediging en het voor die toernooi gesê dat as ons net drie drieë afstaan, ons die week kan wen.

“Daar was baie beplanning. Ons het geweet as ons die Blou Bulle klop, sou ons moontlik teen die Vrystaat speel. Al die spelers het vooraf geweet teen wie hulle sou speel en wat hul rol sou wees,” het Gerber gesê.

’n Paar van die spelers in vanjaar se groep het in 2009 ook op die Cravenweek vir laerskole met die kroon weggestap.

Saterdag was die kaptein en flank, Johann van Niekerk, die vleuel Athi Mayinje en heelagter, Keanu Vers die enigste oorblywende lede van 2009 se span. Jordaan was in dié hoofwedstryd Speler van die Wedstryd.

Ook vir Curwin Bosch het die week ’n persoonlike hoogtepunt opgelewer. Toe Bosch in sy span se eerste wedstryd teen die Blou Bulle in die doodsnikke ’n doelskop van die kantlyn oorgeskop het vir ’n sege van 26-25, het hy wraak op die Pretorianers geneem. Hy was verlede jaar in die OP se o.16-span wat in die doodsnikke met 30-26 teen die Ligbloues verloor het.

Die Griffons is die enigste ander span wat die toernooi onoorwonne kon afsluit. Dié span het die derde keer die afgelope vier jaar daarin geslaag om al hul Cravenweek-wedstryde te wen.

 

Hannes Nienaber
error: Sorry ol' chap, those shenanigans are not permissible.